DOLAR: 4.56 TL
EURO: 5.36 TL

Marmara Bölgesinin Bağrında Ki Adalar

27 Mayıs 2015 Ekleme Saati: 12:29
391 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Ülkemizde adalar yönünden en şanslı bölge Marmara bölgesidir, oldukça zengin ada topluluğuna sahip olan Marmara bölgesi küçük olmasına rağmen adalar yönünden oldukça geniştir. Marmara bölgesinde bulunan başlıca adalar Büyükada (5,3 km2),Heybeliada (2,46 km2), Kınalı ada (1,32 km2), Burgaz adası (14,5 km2), Sedef adası, Kaşık adası (Pide adası), Tavşan adası, Yassı ada ve Sivri ada’dır.

Marmara bölgesinde bulunan adalara her gün vapur seferleri yapılmaktadır. Son yıllarda oldukça gelişen bir sektör haline gelen vapur seferleri rekabetleştirmeyi de beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla tercih hakkı sebeplerini de doğurmaktadır.

Gezilip görülmesi gereken adalardan biri olan heybeli ada 2,46 km2 üzerinde bulunan 4 tane tepeciği bulunmaktadır. Her mevsimde nüfusu kalabalık olan Heybeliada ziyaretçi olarak oldukça kalabalık bir trafiğe sahiptir.

Üçüncü büyük adamız olan Burgazada da görülmesi gereken adalarımızdan bir tanesi, adanın sadece bir tek tepesi bulunmaktadır, adı da bayrak tepedir. Manzara açısından diğer adalara nazaran oldukça iyidir.

Tarihi açıdan oldukça önemli olan kınalı adayı da belirtmekte fayda var. Kınalı ada aynı zamanda prens adası olarak ta bilinmektedir ve ağaç bulunmayan çıplak adalardan bir tanesidir Kınalıada.

Marmara bölgesinde bu adalar hakkında daha detaylı bilgi veren ve bu konuda rehber niteliğinde olan adalar rehberi web sitesi oldukça başarılı ve aynı zaman da meraklılarına faydalı hizmetler sunmaktadır. Adalar hakkında merak edilenleri öğrenmek isteyenler rehber niteliği taşıyan http://www.adalardan.net/ adresinden detaylı bilgi alınabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık