DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Obruklar Küllükuyu Tarafına mı Kaydı

16 Mayıs 2015 Ekleme Saati: 02:31
2.838 kez görüntülendi

Obruklar Küllükuyu Tarafına mı Kaydı

Karapınar’da oluşmaya devam eden obruklar, ilçe halkını tedirgin etmeye devam ediyor. 15 Mayıs 2015 tarihinde saat 14:00 sıralarında İlçenin 18 kilometre kuzeyinde olan ve Fatih Biltekin’e ait olan Mısır tarlarında meydana gelen obruk, akıllara beraberinde birçok soru işaretini de getirdi.

            Mısır tetikliyor mu?

Son zamanlarda oluşan obrukların genelde Mısır tarlalarında oluşunun tesadüf mü yoksa Mısırın sulama şekillerinden kaynaklanan tetikleyici bir özelliğimi var sorusu, akılları meşgul ediyor. Ziraat Mühendislerinden alınan bilgilere göre, Mısır bitkisi, diğer birçok ürüne kıyaslandığında çok su tüketen bir üründür.

Jeoloji Mühendislerinin yaptığı açıklamaya göre ise, Karapınar’ın toprak yapısı, su seviyesinin dalgalanması neticesinde toprakta tahribat yapmaktadır. Su seviyesinin düşmesi ile sudan ayrılan toprak, toz haline dönüşmektedir.

Tarlada Çalışıyorduk.

İlçenin 18 Kilometre kuzeyinde olan mısır ekili tarlasında toprak analizi üzere çalışmalar yaptıkları esnada oluşan Obruktan çok korktuklarını söyleyen Tarla sahibi Fatih Biltekin, “Aniden gelen ve korkutan bir ses duyduk. Tarlanın ortasından çıkan toz bulutunun yanına geldiğimizde tarlamızın içinde 30 metre kadar derinlikte ve 7 metre kadar çapında olduğunu tahmin ettiğimiz bir obruk oluştuğunu gördük. Tarlanın obruk çevresinde genel bir çukurlaşma olduğunu gözlemledik. Belediyemize obruk çevresinde güvenlik oluşturması için müracaat yapacağız. Şu anda şaşkınlığımızı ve korkumuzu yenmeye çalışıyoruz. Biz üzerinde iken çökseydi tehlikenin boyutu değişirdi” dedi.

Tedbirler alınmalı

İlçenin Risk haritasının oluşturulduğunu ancak vatandaşın bilgilendirilmediğini söyleyen ve İlçede Ziraat Mühendisi olarak çalışan Ufuk Boztaş ise, “Şu an üzerinde bulunduğumuz tarlada oluşan ve korkutan obruk, ilçe halkının alışık olduğu bir obruktur. Bu güne kadar oluşan obruklar’da Allah’a şükür can zayiatı yaşanmadı ama bu demek değildir ki, bundan sonraki obruklarda da can kaybı yaşanmayacak. MTA yetkililerinin obruk risk haritası oluşturmak için çalışma yaptıklarını biliyoruz ama oluşan risk haritası halk ile paylaşılmalıdır. Riskli bölgelerde yatırım yapılmasına izin verilmemelidir. Karapınar tarım ile geçimini sağlayan bir bölgedir ve sık sık obrukların yaşandığı bir yerleşim merkezidir. Obruklar ile yaşamaya alışık olan halkımızın daha güvenli olabilmesi için riskli bölgeler halka bildirilmelidir ve ciddi tedbirler alınmalıdır” dedi.

Obruklar tekrar Harekete mi Geçti?

230 dekar tarlada meydana gelen obruk, Karapınar halkının kafasında, ” tekrar canlandı mı?” sorusunu canlandırdı. Özellikle ilk ve son bahar mevsimlerinde daha çok oluşan obrukların ilçenin kuzeyinden güney batısına doğru büyüyerek devam ettiğinin yetkililer tarafından bilindiğini söyleyen vatandaşlar, Konya Karapınar yolunun da riskli bölgede bulunduğunu ve olası bir felakete karşı tedbir alınması gerektiğini de söylediler.

Mehmet Okuyucu / KarapınarKarapinar_obruk_kullukuyu 700

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık