DOLAR: 4.47 TL
EURO: 5.28 TL

Ülkeyi Sis Bastı, Görüş Mesafesi Sıfır

8 Haziran 2015 Ekleme Saati: 14:05
1.407 kez görüntülendi

Ülkeyi Sis Bastı, Görüş Mesafesi Sıfır

Türkiye, Yoğun ve sisli bir havanın etkisi altına girdi.

07 Haziran 2015 Genel seçimleri tamamlandı. Aylardır süren seçim çalışmaları, ses kirlilikleri, çevre kirlilikleri nihayet son buldu. Herkes üzerine düşeni yaptığına inanıyor ve kesilen faturayı kimin nasıl ödeyeceği konusu, gündem de yerini tutmaya devam ediyor.

En çok konuşulan ve kimileri “Oh olsun. Onlarda çok kasılıyorlardı” kimileri ise “yazık oldu. Kaybeden yine vatandaş olacak” diyerek konuştuğu Ak Parti mevcut oyunda ciddi bir kayba uğradı ve tek başına hükümeti kuracak milletvekili sayısına ulaşamadı. Oy oranları ve milletvekili sayılarının 2 aşağı 3 yukarı olması çok da önemli değil. Yani amacım sayılar ile dans ederek kafa karıştırmak değil. Ak partinin yaşadığı bu oy düşüşü karşısında muhalefetin ve halkın tavrı benim için daha önemli görünüyor.

2002 yılında % 34 oy oranı ile Ak Parti birinci parti olarak çıktığı yolda, 2007 yılında %46.58 oy oranı ile ve 2011 yılında ise %49.95 oy oranı ile çıtasını yükseltmeye devam etti. Peki, 2015 yılında ne oldu da %40.8 oy oranı alarak düşme yaşadı.

Acaba geminin kaptanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ mı bu faturanın muhatabı, yoksa il ve ilçe teşkilatları olan gemin tayfaları mı?

Yâda muhalefetin ne pahasına olursa olsun, “vatanda millet de umurumuzda değil, Ak parti yıkılsın da” tavırları mı başarılı oldu?

Karapınar İlçe teşkilatı bu konuda biraz daha rahat. Çünkü Karapınar’da Ak Partiye verilen oy yüzde oranı yükselişine devam ediyor. Karapınar’lı yine Ak Parti demiş sandıkta. 2011 seçimlerinde %57,7 oranında oy veren Karapınar 2015 seçimlerinde 62,72 oranında oy vererek tercihini göstermiştir. Ak Parti ilçe teşkilatına bundan sonra düşen kendilerine destek veren bu halka daha kaliteli hizmet alımı noktasında çalışma içerisine girmektir. Beklenen de umulanda budur. Herkes biraz silkelenip kendine gelmelidir.

Bu seçimde başarılı olan iki partiden birisi MHP oldu diğeri ise HDP. Onların başarılarının mimarı noktasında ise acaba kendi çalışmaları ve tavırları mı yoksa Ak Partinin fazla özgüvenli ve halkı umursamaz tavırları mı etkili oldu?

Seçimin gerileyen ve kaybeden diğer bir partisi olan CHP ise, zafer sarhoşluğu havasına bürünmesi, hem halkın hem de partililerinin tepkisini çekmeye devam ediyor. Oy oranında ciddi bir gerileme yaşamasına rağmen “bu bir zaferdir” nidaları ile halka seslenen CHP genel başkanının tavrı, halk arasında ciddi tepkilere yol açıyor. Ve yakın bir gelecekte CHP kanadında ciddi ve önde giden isimlerin istifa edeceğini düşünüyorum. HDP nin barajı aşmasında CHP kanadının ciddi rol oynadığını düşünen bazı vatandaşlar, CHP kandında ki kişilere karşı soğuk davranmaya başladılar.

Hükümet kurma noktasında muhalefetin uzak durması ise Ak Partiye tekrar güç vermeye başladı. Seçim sonuçlarındaki düşme yaşamasına rağmen, moralini yüksek tutmaya çalışan Ak Parti kanadı, hükümeti kurmak için çalışmalara başlamak istemesine rağmen muhalif kanadı uzlaşmaya sıcak bakmıyor edalarındalar. Hükümeti kurmaya yaklaşmayacaksınız da ne olacak? Hükümet kurulmayacak mı? Yoksa İçinde Ak Parti olmayan bir hükümet kuracak gücünüz mü var. Ak Partiden beklenen Milletvekili sayısı artırma çalışmalarının bir değişik çalışması üçlü koalisyon kanadında da mı mevcut yoksa.

Allah hakkımızda hayırlısını versin ama zor günlerin eşiğinde olduğumuz malum. Yatırımcı yatırım yapmaya korkuyor, borcu olanlar uykularını kaybettiler. Piyasa durgunluğunu korumaya devam ediyor. Kimse bir karış önünü göremiyor. Tabiri caizse sis bastırdı ve görüş mesafesi sıfır. Dileriz ki, güneş tez zamanda varlığını göstersin ve gözümüzün önü açılsın. Yoksa çok bunalım var çok.mehmet okuyucu yeni

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık