DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Kaçırılan Tarihi Fırsatların Vebali Kimde

15 Aralık 2015 Ekleme Saati: 16:34
2.375 kez görüntülendi

Kaçırılan Tarihi Fırsatların Vebali Kimde

mehmet okuyucu yeniTarihi fırsatları kaçıran Karapınar

Karapınar… Yıllarca bahtına küsmüş bir şehir. İsmi gibi bahtının da kara olduğunu söylemiş Karapınar halkı hep… Kahve köşelerinde, sokak başlarında, soğuk kış günlerinde güneşli kaldırımlarda. Hep kara bahtından konuşulmuş Karapınar’ın.

Kamil Bülbül Okuyucu döneminde başlayan değişim kıvılcımı, Haşmet Okur ile devam etti. Yıllardır kılı kıpırdamadan köy edasında yaşayan Karapınar’lı parklar ile bahçeler ile tanışmaya başladı. Daha sonra Mugayıtoğlu dönemi başladı. 2 dönem Belediye Başkanlığı yapan Mehmet Mugayıtoğlu döneminde ilçemiz birçok hizmet aldı. Günümüz Belediye Başkanı Mehmet Yaka döneminde ise Karapınar en çok hizmeti almıştır. Nankörlük etmemek lazım ama alınan birçok hizmet işin ehli kişiler tarafından yapılmaması, alınan hizmetlerin yazık ki amacına ulaşmasına mani olmuş ve zayi olmuştur. Bunun vebali hem o görevi hakkı ile yapamayacak birisine veren idarecilerin, hem de o görevi yapamayacağı halde devralanlarındır. Ayrıca bu sorumsuz harekete seyirci kalanların durumu da çok farklı değildir.

İster şikâyet etsinler, ister düşman olsunlar umurumda değil. Ama azıcık Allah korkusu olan, bu konudaki yapmış olduğum eleştiriye “Adam Allah için doğru söylüyor” diye yorum yapar. Günümüz Karapınar Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan hizmetlerin maddi değerini bilmiyorum ama hiç de azımsanacak rakamlar olmadığını biliyorum. Bu trilyonluk arabayı ehliyeti olmayan birine kullan diye vermek ile eşdeğer değil midir?

İlçe Merkezinde bulunan Konya ve İnönü Caddesinde yapılan asfalt ve kaldırım çalışmalarının yanı sıra ilçe Mahalle Sokak ve caddelerinde de kaldırım ve asfalt çalışmaları yapılıyor. Tekrarı kim bilir kaç yıl sonra yapılacak olan bu yatırımların, yazık ki işin ehli olmayan idareciler tarafından çarçur edilmesine benim vicdanım sızlıyor. Bir yerleşim merkezinin idarecisi olmak, manevi olarak büyük bir sorumluluk ister. Oturduğunuz koltuğun ve koltuğunuzun altına kıstırdığınız telsizin hakkını verin lütfen. Yoksa o koltukta, telsizde bir gün acıtır, yüreğinizi.  Çocuklarınıza götürdüğünüz ekmeği helal ettirin. Bu memleketin sokak ve caddelerine gelen hizmetleri çarçur edenlere, ben şahsen hakkımı helal etmiyorum. Bu hizmetler bir daha yıllarca gelmez. Yazık yapılan yollara da kaldırımlara da.

Mugayyıtoğlu döneminde tanıdığım bir şehir planlamacısı getirdim Başkanın yanına. Dedim “ilçemiz gelişiyor. Bilinçli ve işin eğitimini almış kişiler tarafından yapılsın” Başkanın dediği şu, “Sınava girsin kazansın ondan sonra bakalım bir”… Ya ben o getirdiğim şahsa iş aramıyorum ki, Belediyeye ihtiyaç olan kişinin gönlünü ettim memleketimize hizmet etsin istedim idi. Ama nerde.

Şimdi de aynı olay. Kimseyi horlamak değil amacım ama bir müdürlük sınavını kazandı diye şehrin cadde ve sokaklarının imarı “Al gönlüne göre yap” diyerek teslim edilmemeli. Bu nasıl bir mantık, bu nasıl bir izlek anlamış değilim. Bu hizmetleri daha fazla çarçur etmeden lütfen gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Yazık olmasın Karapınar’a. Yıllarca da sizin arkanızdan şer ile konuşulmasın.

Yine tarihi fırsatlardan, Doğal gaz. İlçemizin hızlı gelişiminde ve ekonomimizin canlanmasında büyük katkı sağlayacak olan Doğal Gaz fırsatı, yazık ki bana göre liderlerimizin kararsız tavırları yüzünden gitmek ile kalmak arasında. Onlara göre, halk gereken talebi yapmış olsaydı gelecekti, gelmedi ise suçlu halk. Yok öyle yağma. Bu başarısızlığın faturasını halka kesmek haksızlık olur. Öncelikle Karapınar’lı doğal gaz ile nelere sahip olacağını bilmiyor ve bunu bilgilendirmek sizin görevinizdi. Ayrıca, bu konuda istikrarlı bir şekilde masaya el vurulmalıydı bence. Biz enerji üssü olduyduk hani. Biz devlete binlerce metre kare arsalarımızı bağışlamadık mı?  27 km lik bir mesafeye doğal gaz hattı çekemeyecek kadar mı acizdi hükümet? Siz getirdiniz de biz mi kullanmadık.  Son bir hafta gazeteler ve basın kuruluşları aracılığı ile verdiğiniz reklam ile mi vatandaş gidip teminat olarak abone parası yatıracaktı? Ayrıca siz vatandaşa güvenmediniz de vatandaşın size güvenmesini beklediniz. Yanlış bence. Doğal gaz kullanımı vatandaş lehine bir yatırım idi. Siz kapıya getirseydiniz vatandaşın kendi cebini düşündüğü için yine kullanacaktı.

Ayrıca bir noktayı da açıklamadan yazımı noktalamak istemiyorum. Bazı muhalefet zihniyetli kişi yada kişiler, Okuyucunun sesi Gazetesi olarak, Belediyeden reklam alamadığı için muhalefet yaptığımızı halkın içine yaymaya çalışıyorlar. İşte resmi olarak yazıyorum. Onlar verdiler ben almadım reklam desteğini. Son doğal gaz reklamında da Belediye Başkanlığından talip bey arayarak, 10 gün İntro reklam girmeleri için tüm basın mensuplarına 250 lira verdiklerini ve benimde yayınlamamı ve 250 lira almamı söylediler. Ama ben yine ücreti kabul etmedim ve ilçe menfaati için bu reklamın yapılması gerektiğini ama ücret almayacağımı söyledim. Reklamı yaptım ama ücret almadım. İlçeme helal olsun. İnanmayan gitsin sorsun. Hazar “alakası yok” diye yalan söylemeyeceklerdir.

Ama Belediye Başkanı Mehmet Yaka’nın halk içinde de, benim yüreğimde de yeri başka.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık