DOLAR: 3.86 TL
EURO: 4.54 TL

Mısır Dea Kaliteli Ürün LG 30597

15 Ocak 2016 Ekleme Saati: 21:54
2.343 kez görüntülendi

Mısır Dea Kaliteli Ürün LG 30597

Karapınar Çiftçisi, Mısırda rekora Gidiyor

Türkiye de 12 çeşit üretimi ve ekimi yapılan Limagrain Mısır tohumunun, üretim aşamasındaki incelikleri, Kaliteli verimin ayrıntıları noktasında Limagrain Tohum Islah ve Üretim San. Tic. Aş ile Sectar tarım iş birliği ile Karapınar’da son yılların en üst düzeyde ekilen Mısırı LG 30597 Erkenci Mısır çeşidi hakkında Hotamış ve Akçayazı çiftçisine bilgi verildi.

Karapınar Adana sofrasında yemek ikramı eşliğinde yapılan toplantıya 150 civarında çiftçi katıldı. Firma iç Anadolu ve Karadeniz bölge müdürü Zekerriya Akgül ve Ereğli müdürü Caner Doğan tarafından verilen semineri can kulağı ile dinleyen çiftçiler, Mısır da kaliteli ve verimli ürün almak için teknik eğitimden pay aldıklarını söylediler.

Kaliteli, Mısır tohumu olan LG 30597 cinsinin Karapınar toprakları ve iklimi için uygun olduğunu söyleyen Limagrain Tohum İç Anadolu ve Karadeniz bölge müdürü Zekerriya Akgül, “sap ve gövde yapısı bakımından sağlam bir yapıya sahip olan LG30597, tane yapısı bakımından da hektolitre ağırlığı çok yüksektir. Erkenci tohum olması nedeni ile 3 aya kalmadan sılaja gelir. Daneleri at dişi yapısında olduğu için yüksek verim verir. Toprak seçmeyen tohumumuz, iyi topraklarda daha yüksek verim verir. Hızlı nem atar. Koçanların ucunda boşluk koymayan bir kabiliyeti vardır. Ortama ve toprağa çabuk adapde olan tohumumuz çiftçinin menfaatine çok uygun bir yapıya sahiptir” dedi.

Bilinçli tarımda Türkiye’de isminden bahsettiren Karapınar çiftçisi ise, tohumun ekiminden biçimine, hasatından satışına kadar nasıl hareket edileceği noktasında sorular sordular.700 700 1

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık