DOLAR: 3.86 TL
EURO: 4.54 TL

DEPO RAF SİSTEM ÇEŞİTLERİ

26 Şubat 2016 Ekleme Saati: 10:48
445 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Depo Raf Sistemleri günümüzde gittikçe ihtiyaç alanı artan ve önem kazanan sistemlerdir. İşletmelerin artan üretim hacmi ile oluşan maksimum depolama alanı ihtiyacı; depo alanlarını optimum seviyede kullanmak için dizayn edilen ve çok farklı alternatifler sunan depo raf sistemleri ile karşılanmaya çalışılmaktadır. Depo sistemlerinin tayini için özellikle hangi raf sistemine ihtiyaç duyulduğu tespit edilmelidir . Depolanacak malzeme yapısından üretim yerinin yapısına , üretilen malzemenin cinsine ve hatta işletmede kullanılan araçlara, işletmenin bulunduğu arazi yapısına kadar çok iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Depo raf sistemleri, civatalı raf sistemleri, hafif rack raf sistemleri, ağır rack raf sistemleri olmak üzere üç ana başlığa ayırabiliriz.

Civatalı raf sistemleri, çok farklı boyutlarda üretilebilen ve ekonomik raf sistemleridir. standart renkleri gridir .Boya yapılacağı zaman yüzeyine boya eşit miktarda ve ince bir tabaka halinde atılır ve yüksek ısıda pişirilir. Çelik raf sistemlerinde, kullanılacak alan ve taşınacak yüklerin hacmi ve ağırlığına göre bir ön analiz çalışması yapılır. Bu sayede raf ayakları, ve tablalar , profil kalınlıklarının ölçülerine karar verilir. Özellikle arşiv işleri için kullanılan çelik raf sistemleri oldukça ekonomik depo raf sistemleridir. Ayrıca kurulum kolaylığı ve istenilen alana yerleştirilmesi de istenilen alanda kurulması büyük avantaj sağlar. Genel olarak açık raf sistemi olarak kullanılırlar fakat talep edilmesi durumunda da kapalı hale getirilebilirler. Çelik rafların kurulumu   çok kolay olduğu gibi bu rafları kolayca sökmek yerini değiştirmek ve yeniden kurmak oldukça basittir. Bu şekilde farklı yerlere monte edilmek istendiğinde ek maliyet çıkarmazlar.

 

Çelik bileşiminde bulunan demir ve karbon sayesinde çelik rafların dayanımları da oldukça yüksektir. Binaların alt yapı malzemelerinde bile güçlendirici olarak kullanılan çelik depo raf sistemlerinde güvenli depolama alanları oluşturur. Bu sayede kolaylıkla kırılmaz ve devrilmezler. İş kazalarının çok önemli bir yer tuttuğunu düşürsek Güvenli ve sağlam malzemelerden yapılmış raf sistemlerinin kullanımına özen gösterilmelidir. Çeliğin yapısında bulunan krom oksitlenmeyi önlediği için bu raf türünde hava koşullarından etkilenerek paslanma problemi de görülmez

 

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık