DOLAR: 4.81 TL
EURO: 5.61 TL

PROMOSYONUN HAYATIMIZDAKİ ROLÜ

26 Şubat 2016 Ekleme Saati: 10:47
442 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Türkiye’nin gelişmekte olan önemli sektörlerinden kozmetik, gıda, tekstil ve teknolojide promosyon önemli bir rol oynar. Bir markete gittiğimizde tanıtımı yapılan sucuk, içecek alışverişimizin belirli bir fiyatı geçtiğinde bedava ya da satış fiyatının altında bir miktarda alabileceğiniz ürünler cezbedici seçenekler halinde karşımıza çıkmaktadır. Kozmetik mağazalarında ücretsiz yapılan cilt ya da saç analizleri, makyaj uygulamaları adımlarımızın yönünü adeta kendine doğru belirler. Bu promosyonlarda olmazsa olmaz unsur güler yüzlü, müşteri memnuniyetini maksimum seviyede tutmaya çalışan, iletişimi yüksek personellerdir. Personele reklam yapılan markanın logo renginde bir kıyafet, logolu bir şapka ya da logonun renginde belirli bir aksesuar verilir. Böyle satış danışmanı marka ve ürünle bütünlük sağlar.

Hemen her mağazada yardımcı personeller yaka isimliği gömleklerine iliştirilmiş şekilde bulunur. Bir kozmetik firmasında makyaj yaptırdığınızı düşünün. Size faydası ürünü deniyor olmanız, ücretsiz ve profesyonel bir makyaja kavuşmanızdır. Firmaya faydası ise arada göz kalemi tanıtımı yapmak için bulunmasına rağmen diğer ürünlerinin de reklamını yapmak olacaktır. Bir göz kalemi için gittiğiniz stantta o markanın ruju, farı, rimeli, fondöteni de makyajınızda uygulanacaktır. Bu makyajı çıkarmak için temizlik malzemesi, cilt bakım kremi derken marka sizin beyninizde çoktan yerini almıştır. Yabancı biri size makyaj yaparken ya da kuaför saçınızı yaparken ister istemez sohbet edersiniz. Yaka kartında adı yazan bu kişiye ismiyle hitap etmek, isteklerinizi daha rahat dile getirmenize yardımcı olacaktır.

İlaç mümessillerini düşünelim. İşleri oldukça zordur. Doktorun yanına girmek için yoğun bir hastane ortamında saatlerce beklerler. Ve belki de (ki çoğunlukla böyle olur) 10-15 dakikalık bir görüşme ancak yapabilir. “ Şu firmadan geldim, ismim “ diye başlayan bir cümle hem mümessil hem doktor için zaman kaybı olacaktır. Yaka isimliğine sahip kimse bu cümleyi kurmak zorunda kalmaz. Böylece mümessil promosyon ürünlerini bırakıp, markasından bahsedip işini hemen halledebilir. Çalışanlar için empati yapacak olursak; karşı tarafın size yaka isimliğinizde yazan isminizle hitap etmesi hoş olmaz mı? “ Canım, siz, sen, baksana “ gibi kelimelerden ziyade isimle hitap etmek her zaman en iyi iletişim biçimidir.





Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık