DOLAR: 4.80 TL
EURO: 5.58 TL

Satranç Nasıl Oynanır?

16 Şubat 2016 Ekleme Saati: 10:34
477 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Yıllardan beri oynanan ve kişilerin düşünme ve karar verme yönlerine oldukça fayda sağlayan bir oyun olan satranç küçük yaştaki çocuklara aşılanarak gelişimlerine katkı sağlanmaktadır. Bilmeyenlerin her zaman hayranlıkla izledikleri bu oyun, öğrenmesi zor değildir. Ama hamleleriniz ve zekanız bu oyunda sizin başarınızı etkileyen temel faktördür.

Her oyun gibi bununda bazı kuralları vardır. Bunlara bakalım o halde. Oyun kare şeklindeki oyun tahtası üzerinde iki kişi tarafından taşların sırayla oynatılmasıyla oynanır. Oyundaki taşlar şah, vezir, kalei fil, at ve piyon adındadır. Her iki rakipte de bu taşlardan belirli bir miktarda bulunmaktadır.

Her taşın hareket yönleri aynı değildir ve her birinin özel yönleri vardır. Oyun tahtası karelerle şekillendirilmiştir ve her kare birbirinden farklı bir renktedir. Genellikle siyah ve beyaz olarak renklendirilmiştir. Oyunu beyaz taşlarla oynayan oyuncu başlatır ve rakibi hamlesini yapmış olan taraf hamlededir. Her iki tarafında bu oyundaki amacı, rakibin şahını kurallara uygun bir hamleyle önlenemeyecek biçimde tehdit altına almaktır. Bunu başaran taraf rakibini ‘ Mat ‘ yapar ve oyunu kazanır. Oyuncunun şahını tehdit altında bırakmasına, tehdit altına sokacak hamle yapmasına ve rakibin şahını almasına izin vermez.

Her taş aynı renkte başka bir taşın bulunduğu bir kareye gidemez. Eğer bir taş rakip bir taşın olduğu kareye giderse, aynı hamlenin bir parçası olarak rakip olarak rakip taşı almış olacaktır ve alınan taş tahta dışına çıkarılır. Oyunda bulunan fil, bulunduğu karenin çaprazlarında herhangi bir kareye gidebilir. Kale, bulunduğu karenin dikey ve yatay yönündeki karelere gidebilir. Vezir bulunduğu kareden yatay ve dikey yönde çapraz olarak hareket eder. Fil, kale veya vezirle yapılan hamleler sırasında, hamlenin üzerinde bulunan bir taşın üzerinden atlayamaz ve bu noktada hamle sonlandırılır. At ise L şeklinde bir hamleye sahiptir ve istediği yöne doğru L şeklindeki hamlesini yapabilir. Oyundaki taşlardan en fazlası piyon taşlarıdır.

En önde dizilen bu taşlar ileri yöne doğru tek hamle yaparak hareket eder ve başka bir taş yiyebilmesi için çapraz olarak tek bir karelik hamle yapabilir. Eğer sizin piyonunuz rakip tarafındaki ilk kareye kadar ilerlerse, karşı tarafın hamlesi tarafından yok edilen istediğiniz bir taşınızı oyuna tekrar alabilirsiniz.

Oynamak için: Satranç nasıl oynanır

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık