DOLAR: 3.86 TL
EURO: 4.54 TL

Ticaret Borsasından Ticarete Katkı Semineri

8 Mart 2016 Ekleme Saati: 00:43
1.599 kez görüntülendi

Ticaret Borsasından Ticarete Katkı Semineri

Karapınar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu 700 1Karapınar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu, Ticaret Borsası üyelerine ve yönetim kuruluna, Ticarette, Tarım ve hayvancılıkta, üretimde başarının sırları, başarısızlığın nedenleri, Kanuni yükümlülükler gibi birçok konuda yarar sağlayacak bir seminer için üyeleri ile konuşmacıları Antalya’da bir araya getirdi.

Karapınar Ticaret Borsası Başkanı Nazım Sezer önderliğinde Antalya’ya giden 172 kişilik grup, Antalya’da lüks bir otelde, 4 gün 3 gece her saat başka bir konuşmacının sunum yaptığı seminere katıldılar. Programa Ticaret Borsası başkan ve yöneticileri, üyeleri, sivil toplum örgütarafından başkanları ve daire amirleri katıldılar.

2.gün

Otel kayıtlarının yapıldığı gün üyelerin dinlenmesi için program yapmayan Ticaret Borsası, 2. Gün sabah 09:00 da saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Başkan Nazım Sezer’in açılış konuşması ile programlarına başladı.

Nazım sezer, Tarımı ve Hayvancılığı en verimli yapan bizim üreticimizdir.

Amaçlarının, Tarım ve Hayvancılık konusunda Türkiye’de isminden bahsettiren Karapınarlı ticaretçilerin başarılarının devamı noktasında hizmet vermek olduğunu söyleyen başkan Nazım Sezer, “Son yıllarda suyun hoyratça kullanıldığı gerekçesi ile uygulanan kota uygulamasını Karapınar üreticisi hak etmiyor. Bilinçli su tüketimi yapan ve karşılığında verimli üretim yapan Karapınar çiftçisi, şu anda Türkiye’de bilinçli tarımı ve kaliteli ürünleri ile isminden söz ettiren bir çiftçidir. Bu konuda Karapınar’ı en güzel şekilde temsil eden çiftçimize öncelikle teşekkür ederim. Bizler Sivil Toplum Örgütleri olara bu başarıda bir nebze dahi olsa pay alabildik ise ne mutlu bize” dedi.

Mısır üretiminde yıllardır rakipsiz görülen Çukurova’ya Karapınar’ın rakip olduğunu söyleyen Sezer, “Karapınar tek mısır üretiminde değil, yonca, hububat, pancar gibi birçok üründe de zirveye oynamaya devam etmektedir. Bizler Ticaret Borsası olarak Üretici ile Tüccar arasında köprü ve pazar oluşturarak çiftçimizin ürünlerinin hak ettiği değer ile değerlenmesi için yapmış olduğumuz laboratuarlar ile, çiftçinin ürününün analizleri yapılmaktadır. Ayrıca hayvan pazarına getirilen satılık canlı mallarımız, hijyenik ve beslenerek tüccar ile buluşmaktadır.” dedi.

Kaymakam Mustafa Karaca, Bilinçli tarım denince Karapınar akla geliyor

Karapınar kaymakamı Mustafa Karaca ise, “Karapınar’ın tarım ve hayvancılık alanındaki başarısı, kesinlikle bir ekip çalışmasının ürünüdür. Bilinçli tarım ve hayvancılığa açık olan Karapınar halkı, kendisine sunulan bilgilendirme toplantılarına, seminerlere katılarak, eksik bilgilerini tamamlamış ve bu vesile ile başarıyı yakalamıuştır. Bu sebep ile hazırlanan bu toplantının amacına hitap etmesini ve seminere katılan çiftçilerimizin buradan çok daha bilgi dolu dönmelerini diler, hepinize saygılar sunarım” dedi.

Rektör Yardımcısı Ünüsan, Karapınar, Güçlü Pınar oldu

KTO Karatay Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çağatay Ünüsan, “Karatay ile Karapınar arasında ortak yanlarımız vardır. Bunlardan birisi Kara-dır. Karatay Güçlü Yol anlamına gelirken Karapınar da güçlü pınar anlamını taşımaktadır. Başarının temel şartlarından en önemlisi, değişime karşı dirençli olmaktan geçer. Gençlere sahip çıkarak onları yararlı uğraşlara yönlendirmek gerekir” dedi.

KTO Karatay Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü, Ali Bozgedik ise, İnsanların sade Ticarette değil gerçek hayatta da esnek olması gerektiğini söyledi, Bozgedik, “Başarının yegane sebeplerinden birisi de İnançlı olmaktır. Başarısına inanan ve Allah’a inanan bir kimsenin başarısız olması düşünülemez. Ayrıca insanların zaaflarını iyi bilmek gerekir. Mesela marketlerde, alış veriş merkezlerinde göz hizasındaki ürünler daha pahalı ürünlerdir. En çok satan ürünler göz hizasında olanlardır”. Dedi.

KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Erdem Akpınar, Ticarette şirketleşmenin yararlarından bahsetti. Ekonomik kârın, ticaretteki öneminden behseden Akpınar, Kanun ve yasaları iyi takip eden bir ticaretçinin, şirketini kendisine en uygun şekilde kurup daha fazla kâr etmelidir” dedi.

Karapınar İlçe Emniyet Teşkilatından Komiser yardımcısı fatih Işık ve Asayiş Büro Amiri Hasan Erdoğan ise, “Karapınar kanunlara saygılı bir toplumdan oluşmaktadır. Son zamanlarda gündeme sık sık gelen esrar eroin kullanımı ve satışında verilen mücadelelerde, cinsel istismar noktasında kolluk görevlilerine her konuda destek veren Karapınar halkı ve Sivil Toplum Örgütlerine teşekkür ederiz. Yeni yetişen neslin, daha temiz bir ortama girmesi için biz yetişkinler, üzerimize düşen görevi yapmalıyız. Bizler İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak Müdürümüzün de emir ve doğrultuları doğrultusunda, görevimizi yapmak için elimizden geleni yapmaktayız. Ayrıca, çiftçinin verimli ürün almasında katkı sağlayan kuyu ve trafoların korunması noktasında çiftçilerin emniyet yetkililerine destek olmaları gerekir. Zaman zaman yapmış olduğumuz toplantılara iştirak ederek tedbirler noktasında bizler ile omuz omuza çalışması gerekmektedir” dedi.

  1. Gün

Muharrem Arslan, KTO Karatay Üniversitesi Araştırma Görevlisi ise, Ticarette zaman zaman yaşanan uyuşmazlıkların mahkemelere taşınmadan önce arabulucular nezdinde anlaşma yolları noktasında bilgiler sundu.

Karapınar’da hizmet yaptığı süreç içerisinde S.Ü. Aydoğanlar MYO’nun gelişmesinde büyük katkıları olan S.Ü. Aydoğanlar MYO eski müdürlerinden Prof. Dr. Alp Önder Yıldız ise, “Hayvansal ürünler, İnsan üzerinde hem çok etkilidir hem de çok önemlidir. O halde hayvanlarımızın daha iyi beslenmesi ve ürünlerinin daha kaliteli olması için, bilinçli besleme yapmak gerekir. Karapınar üreticisi bu konuda son derece başarılıdır. Karapınar üreticileri Türkiye’de kaliteli ve lezizi hayvansal ürünler üretmektedir. Kaba yemi en güzel ve verimli bir şekilde hayvanlarına kullanan Karapınar üreticileri, bu başarılarında Karapınar Ticaret Borsasının sık sık vesile olduğu seminerlerden kazandığının farkındadır. Hayvanların karnının tokluğu, üreticinin yüzünün aklığıdır. Ayrıca Karapınar Yoncası da Türkiye’de marka olmuş ve kalitesi ispatlanmıştır” dedi. Ayrıca bu seminer vesilesi ile Karapınar’lı hemşerilerini görmekten son derece memnun kaldığını söyleyen Yıldız, bu programa davet edildiği için Ticaret Borsası Yönetimine teşekkür etti.

Tarım ve hayvancılık konusunda KTO Karatay Üniversitesi Araştırma Görevlisi Fatih Cura ise, Türkiye ekonomisini değerlendirerek Uluslararası ticaretin öneminden bahsetti. Cura, “İnsan gideceği yolun haritasını önceden bilmelidir. Hedefsiz yol alan başarıyı yakalayamaz. Gitmek istediğin yolun trafik akış bilgisini almadan yola çıkarsan, altındaki araba ne kadar modelli olur ise olsun, yol kapalı ise varmak istediğin yere varamazsın” dedi.

Karapınar İlçe Tarım Müdürlüğünden Fethi Türkoğlu ise, Karapınar’da 2015 yılı için tarım ve hayvancılığı değerlendirdi. Hayvan nakilleri ile ilgili prosedürlerden bahseden Türkoğlu, 2017 yılı içerisinde Tip 2 türü taşımacılık yetki belgesinin öneminden bahsetti. 8 saatten uzun yola gidecek olan hayvan taşımasında taşıma araçlarının Tip 2 yetki belgesi olmazsa yük alamayacaklarını söyledi. Ayrıca, et Entegre tesisinin karapınar’da neden olmadığı sorusuna cevap veren Türkoğlu, “Karapınar’da et Entegre tesisi için yeterli potansiyel vardır ama bu tesisi kuracak cesaretli bir yatırımcıya ihtiyaç vardır” dedi.

Tarımsal üretimimin zirai kazancı noktasında konuşan Karapınar Mal Müdürlüğü gelir uzmanı Gürol Erdoğan ise, “Çiftçi üretim yaptığı tarım yada hayvancılık noktasında kayıt sistemine uyması halinde, devletin üreticiye sunmuş olduğu desteklerden ziyadesi ile faydalanılabilir” dedi

Tarımsal üretimde Ticari kazanç konusunda ise Serbest Muhasebeci mali Müşavir Abdullah Sezer konuştu. Ticaret Borsasına kayıtlı üreticilerin, ekonomik olarak daha kazançlı olduklarından bahsetti.

Program akşam yemeğinden sonra verilen gala gecesi ile son buldu.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık