DOLAR: 3.94 TL
EURO: 4.83 TL

Çölleşme Mücadelesi Basın Bildirisi

2 Haziran 2016 Ekleme Saati: 01:17
1.455 kez görüntülendi

Çölleşme Mücadelesi Basın Bildirisi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Panafrika Büyük Yeşil Duvar Ajansı Arasında Çölleşmeyle Mücadele Konusunda Mütabakat Zaptı İmzalandı

Mayıs 30, 2016erozyon_çem_kuraklık çalıştayı haberler 1

 

30 Mayıs-05 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Uluslararası Çölleşmeyle Mücadele Eğitimi’nin açılışında Bakanlığımız ile Panafrika Büyük Yeşil Duvar Ajansı arasında Çölleşmeyle Mücadele Konusunda Mutabakat Zaptı imzalandı.

İmzalanan Mutabakat Zaptının gayesi çölleşmeyle mücadele konusunda Türkiye’nin sahip olduğu tecrübelerin Ajans üyesi ülkelerle paylaşılması.
Ankara’da 2015 yılında ev sahipliği yapılan Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı’nda Türkiye tarafından 5 milyon dolar katkısıyla başlatılan ‘Ankara Girişimi’ ile başta Afrika ülkeleri olmak üzere, en az gelişmiş ülkelere; Sözleşmenin gereklilikleri kapsamında, uluslararası işbirliği, kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi gibi konularda destek sağlanacak. Mutabakat Zaptı ile Ankara Girişimi’nde öngörülen çölleşmeyle mücadeleye yönelik faaliyetlerin ve kurumsal kapasite geliştirme faaliyetlerinin uygulanması hedeflenmekte.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı adına Mutabakat Zaptı’nı imzalayan Müsteşarımız Akif ÖZKALDI konuşmasında, günümüze kadar çölleşmeyle mücadele kapsamında bölge ülkelerine gösterilen desteğin atılan imzalarla artarak devam edeceğine vurgu yaptı.

Panafrika Büyük Yeşil Duvar Ajansı İcra Direktörü Prof.Abdoulaye DIA, Mutabakat Zaptıyla geliştirilecek işbirliğinin önemine atıf yaparak Büyük Yeşil Duvar Girişiminin bölgenin kalkınması açısından önemli bir mekanizma olduğunu ifade etti. DIA, birlikte hareket etmenin altını çizerek, Türkiye’nin gayretine özellikle Bakanımız Prof.Dr. Veysel EROĞLU nezdinde teşekkür etti.
Panafrika Büyük Yeşil Duvar Ajansı İcra Direktörü, bütün dünyayı tehdit eden çölleşme sorununa karşı, uluslararası toplumun Türkiye’yi örnek almasını dileyerek sözlerine son verdi.
‘Büyük Yeşil Duvar” Afrika’yı doğudan batıya kesen bir hatta Cibuti’den Senegal’ e “büyük bir yeşil duvar” oluşturmayı, bu sayede çölleşme ve arazi bozulması ile mücadele etmeyi hedefleyen bir girişimdir. Girişimin öncü yürütücülerinden biri de «Pan Afrika Büyük Yeşil Duvar Ajansı»dır.

Ajans’a 11 Afrika Ülkesi: Burkina Faso, Cibuti, Eritre, Etiyopya, Mali, Moritanya, Nijer, Nijerya, Senegal, Sudan, Çad üyedir ve 2007 yılında kurulmuştur. Ajans, üye ülkelerde arazi tahribatıyla mücadeleye yönelik olarak kapasite geliştirmeyi ve kaynakları harekete geçirmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda; ağaçlandırma, su hasadı,  yerel tohum-fidan üretiminin desteklenmesi gibi projelere uzmanlık desteği sağlamakta, küresel paydaşlarla işbirliği yapmayı teşvik etmektedir.

Bakanlıkla Ajans arasında imzalanan Mutabakat Zaptı kapsamında; arazi tahribatının dengelenmesi, çölleşmeyle mücadele, su, rüzgâr ve kumul erozyonu çalışmaları, kuraklıkla mücadele, çölleşmenin izlenmesine yönelik sistemlerinin oluşturulması ve kullanılması, entegre havza yönetimi, orman ağaçları fidanlarının üretimi işbirliği yapılacak konular arasındadır.

Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Eğitimi Konya’da Başladı

Mayıs 30, 2016

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) COP Başkanlığımız döneminde deklare edilen Ankara Girişimi çerçevesinde Afrika ülkelerine yönelik, Bakanlığımız ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile işbirliği halinde gerçekleştirilen Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Eğitimi Konya’da başladı.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Hanifi AVCI yaptığı açılış konuşmasında; çölleşmenin sadece teknik bir mesele olmadığının altını çizerek çölleşmenin insani boyutuna da değindi. Sözlerine Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın COP 12 Taraflar Konferansı açılışında da ilettiği gibi ‘Vicdanların Çölleştiği Bu Zamanda Toprakların Çölleşmesi Kaçınılamaz’ sözüyle devam etti. 30 Ülkenin katılımıyla gerçekleşen ATD Hedeflerini Belirleme Çalıştayının ardından gerçekleşen tecrübe ve bilgilerin paylaşıldığı bu eğitimin; diğer kamu kurum ve kuruluşları , STK’lar ve özel sektör ile birlikte değerlendirileceği faydalı ve etkili bir eğitim olacağını iletti.

UNCCD Küresel Mekanizma Genel Direktörü Markus REPNIK konuşmasında; bu çalıştayda bulunmanın  katılımcılar ve onların ülkeleri için çok büyük bir şans olduğunu vurguladı. Çölleşme ile mücadelede lider konumunda olan Türkiye’nin deneyim ve tecrübelerini paylaşmasının bu eğitimi çok önemli kılıp büyük bir fırsat haline getirdiğini vurguladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYUREK eğitim programı açılışında şunları iletti; “Sınırlı kaynaklarımızı iyi bir biçimde optimum faydayı alacak şekilde kullanmalıyız. Dünya’da küresel ısınmayı tetikleyen ve asıl sera gazı salınımı yapan ülkelerin bu anlaşmalara taraf olmaları gereklidir. Bu tür çalışmalar ve uluslararası toplantılarda asıl gündeme getirilmesi gereken mevzu bu ülkeler neden bu tarz anlaşmalara dahil olmadığıdır. Son olarak da Çölleşme ile Mücadele de yerel yönetimlerin öneminin farkındayız ve bu süreçte oluşacak Yerel Yönetimler Formu için öncü belediye olma konusunda hazırız. “

Orman ve Su İşleri Müsteşarı Akif  ÖZKALDI açılış konuşmalarında; küresel ısınmanın, iklim değişikliğinin, çölleşme, arazi bozulumu ve kuraklığın(ÇABUK) günümüzün en önemli küresel meselesi olduğunu dile getirdi. Bu problemlerin sadece çevresel bir problem olmadığını ekonomiyi, güvenliği ve kalkınmayı da olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan ÖZKALDI şunları söyledi; “ Bugün burada, Afrika kıtasında 15 ülkede koordinatörlüğü bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile birlikte düzenlediğimiz bu eğitim de Ankara Girişimi kapsamında, Afrika ülkelerine yönelik olarak yapılmaktadır. Yine iki gün evvel burada başlayan ve Sekretaryayla birlikte organize edilen Arazi Tahribatının Dengelenmesi (ATD) konulu çalıştay da Ankara Girişimi kapsamında desteklenmiştir.15-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında Türkiye ve Namibya işbirliğiyle yapılacak Kuraklık Konferansı da Ankara Girişimi kapsamında desteklenmektedir. Namibya’da yapılacak Konferans’ta Afrika Kuraklık Stratejisi hazırlanacak, iyi uygulama örnekleri ve eylem planı tartışılacaktır. Türkiye, hâlihazırda yürüttüğü ikili ve bölgesel ilişkiler kapsamında birçok ülkeye destek vermektedir. Verilen bu destek ve işbirliği Ankara Girişimiyle birlikte daha etkili, daha kalıcı ve daha planlı bir şekilde genişleyerek devam edecektir.”
Açılışta söz alan Moritanya Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Amedi JAMARA , ülkesinin küresel ısınmadan her anlamda etkilendiğini iletti. Bu sebepten Moritanya’da yapılması gereken çok iş kattedilmesi gereken çok yol olduğu ve uzun soluklu bir süreç olduğunu belirtti.

Bu minvalde çok taraflı işbirlikleri, operasyon projeler ve ulusal stratejik planlar hazırlanmakta ve uygulanmaktadır.

Eğitim 30 Mayıs-05 Haziran 2016 tarihleri arasında Konya-Mersin-Adana illerinde gerçekleştirilecektir.

KONYA ŞEKER AĞAÇLANDIRMA ALANI,

10 bin dekar alanda 66 tane benzer şekilde başarılı ağaçlandırmalar yapmış olan Konya Şekerin 56 bin çiftçi üyesi bulunmaktadır. Başarılı çalışmalarını anlatan sayın Serdar ÖNAL katılımcıların su kuyusu,  ağaçlandırmada kullanılan türler ve bu türlerin  araziye uyumu hakkında sorulan sorularını memnuniyetle cevaplamıştır.

RESİMLER HENÜZ ALINMADI

TOPRAK SU VE ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ KARAPINAR ÇÖLLEŞME VE EROZYON ARAŞTIRMA MERKEZİ

Araştırma merkezin Müdürü Sayın Ahmet Bey Enstitünün kuruluşu tarihi ve amacı hakkında verdiği bilgi akabinde yapılan çalışmalar hakkında sunum yaptı. Araştırmöa merkezinde yapılan çalışmalar, türler hakkında verilen bilgiler katılımcıların büyük ilgisini topladı. Katılımcılar türlerin kendi ülkelerinde, yerelde kullanımında doğabilecek sıkıntılar hakkında sorularını yöneltip tatmin edici yönlendşrmeler ve cevaplar aldrlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık