DOLAR: 3.94 TL
EURO: 4.86 TL

PRTOKOL, MOTOSİKLET KAZALARINA KARŞI SAVAŞ AÇTI

14 Temmuz 2016 Ekleme Saati: 16:41
5.430 kez görüntülendi

PRTOKOL, MOTOSİKLET KAZALARINA KARŞI SAVAŞ AÇTI

karapinar_motosiklet_kazalarina_karsi_savas_acti 700PRTOKOL, MOTOSİKLET KAZALARINA KARŞI SAVAŞ AÇTI

Karapınar Kaymakamı Mustafa Karaca başkanlığında, Karapınar’ın son günlerde kanayan yarası olan Motosiklet kazaları ile ilgili toplantısı, Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleşti. Karapınar Kaymakamı Mustafa Karaca, Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Yurdaer, Trafik Komiseri Özkan Şener, Jandarma Komutan vekili Kd. Başçvş. Rıfat Eryiğit, Jandarma trafik komutanı Jand. Üstçvş. Mevlüt Kılınç, Sivil Toplum Örgüt Başkanları ve Basın mensuplarının katıldığı toplantıda, açılış konuşmasını İlçe Kaymakamı Mustafa Karaca yaptı.

Fikirlerinize İhtiyacımız Var

Herbir trafik kazsında tüm Karapınar’ın yüreğinin dağlandığını söyleyen Kaymakam Karaca, hiç kimsenin, bu milletin yüreğini ağlatmaya hakkının olmadığını söyledi. Karaca, “Kaza yapan aileleri birebir ziyaret ederek acılarını paylaşmaya çalıştık ama biliyoruz ki, genç ölümlerde yaşanan acı paylaşmakla bitecek tarzdan değil. Çocuklarının bir anlık mutluluğu için aldıkları motosikletler, çocuklarına birer tabut olarak döndü. Onların pişmanlıkları, onların canı ciğeri olan yavrularını geri getirmeye yetmiyor. Bize düşen bundan sonrası bu ve benzeri acıların yaşanmaması için elimizden ne gelir, nasıl önleriz noktasında çözümler üretmek. Bu konuda hepinizin fikrine ihtiyacımız var. Yasal yönden baktığımızda, yetkililerin bu kazalarda eksikliği söz konusu değil, okullarda yapılan seminerler, kask dağıtımı ve kullanımı noktasında, Ticaret Borsasının da destekleri ile etkinlikler, kask ve plakası olmayan motosikletlerin toplatılması gibi birçok konuda uygulamalar yaptık. Ancak özellikle genç nüfus, bu uyarıların hepsini ihlal ederek ölümle dans etmeye devam ettiler. Bu konuda aileleri de duyarlılığa davet ediyoruz. Şimdi sizlerinde bu konuda fikirlerini alalım” dedi.

4284 plakalı motosiklet var.

Toplantıda konuşan Bölge Tarafik Amiri Komiser Özkan Şener, “Karapınar’da tescilli 17 bin araçtan, 4284 ü motosiklettir. 2015 yılında sırf kırmızı ışık ihlalinden 500 bin lira para cezası kesildi. Bu azımsanacak bir rakam değildir. Kurallara uyan bir toplum olursak, kazayı en az yapan toplum oluruz” dedi.

Trafiğin Yakaladığı Araçlar için hiç bir lider Emniyet Müdürlüğünü arayarak müsamahakâr davranılması yolunda aracılık yapmayacak.

Ricacı Dönemi kapandı

Trafik ekiplerinin uygulamaları noktasında bağlanan motosikletler için nüfuslu kişilerden yardım almaya çalışan vatandaşlara yardımcı olabilmek için nüfuslarını kullanan liderlerin artık bu konularda ricada bulunmayacağının kararı alındı.

Cezalar Cep Yakacak ki, Canlar Yanmasın

Alınan kararlar arasında inisiyatif dönemi kapatılacak. Ehliyetsiz ve plakasız motosiklet kullanmanın cezası 3 bin 5 yüz lira civarındadır. Bugünden sonra bu konuda asla inisiyatif kullanılmayacak ve kural ihlali yapan her kim ise en ağır şekilde cezalandırılacak. Kural ihlallerinde can yanacağına cep yansın dönemi başlıyor. Bu uygulamanın Karapınar’da ehliyet ve kask olmadan motosiklet kullananların sayısını ciddi oranda azaltması ve buna bağlı olarak trafik kazalarında ciddi azalmaya sebep olması bekleniyor.

Alo İhbar Whatsup Hattı Kurulacak

Emniyet personelimizin sayıca yetersiz olmasına çözüm olarak da vatandaşı, trafik personeli gibi göreve davet eden diğer bir uygulama kararı ise, Alo İhbar Whatshup hattı kurulması. Artık vatandaşlar özellikle kural ihlali yapan sürücüleri, kırmızı ışıkta geçenleri videoya çekip whatshup hattına iletebilecek. Whatshup hattına düşen ihbarlar cezai işlem ile değerlendirilecektir. Dolayısı ile herkes bir trafik memuru, herkes bir mobese kamerası olabilecek.

 

TEDES Dönemi Başlayacak

Ayrıca Karapınar Çevre yolunda TEDES uygulamasının en kısa sürede uygulanması için çalışma akararı alındı. Tedes Nedir? Karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere kurulmuş veya kurulacak sistemlerle trafik kural ihlallerinin izlenerek görüntülendiği ve tespit edildiği, bilgilerin toplandığı, trafik idari para cezası karar tutanağına dönüştürüldüğü ve “Trafik Elektronik Denetleme Sistemi” olarak adlandırılan ana izleme ve görüntüleme sistemidir.

Fahri Müfettişler olacak

Fahri Müfettişlik noktasında çalışmalar yapılacak ve duyarlı vatandaşların gönüllü birer trafik memuru olması sağlanacak.

MOBESE li günlere az kaldı

Mobese sistemi için çalışmalar devam ediyor. Yeni Emniyet Binasının teslimi ile MOBESE noktasında çalışmalara hız kazandırılacaktır.

Çok olumlu olduğu düşünülen toplantı sonucunda, katılımcılara teşekkür eden Karapınar Kaymakamı Mustafa Karaca, “Arkadaşlar bundan sonra ki süreçte, omuz omuza vererek bu kara bulutları üzerimizden göndermeye çalışacağız. Genç yaşta hayata veda eden çocukların her birisinin acısını tek yürek olarak hepimiz paylaştık. Ancak bu paylaşım bize o gencecik yavruları geri getirmiyor. Bize düşen bundan sonrası için daha ciddi tedbirler almaktır. Anne babaları da bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Çocuklarını seven bir anne baba, onların canları ile dans etmelerine izin vermemelidir” dedi

Mehmet OKUYUCU / Karapınar – KONYA

 

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık