DOLAR: 4.83 TL
EURO: 5.61 TL

Tek Yumurta İkizi Nedir?

23 Eylül 2016 Ekleme Saati: 15:56
448 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Tek yumurta ikizleri gerçek ikizler olarak adlandırılır. Çünkü tek yumurtanın kendi içinde ikiye bölünmesi ile oluşur. İkiye bölünme döllenme olduktan sonraki süreç içinde 2 ile 17 gün arasında gerçekleşir. Eğer bölünme 13-15 gün sonra gerçekleşir ise ikizlerin yapışık olarak dünyaya gelme riskleri mevcuttur.

Tek yumurta ikizleri bir kişinin iki özdeş kopyası gibidir. Görünüm, karakter, davranışlar ve düşünceler bile birbirine çok yakındır. Kan grupları aynı olan tek yumurta ikizlerinin parmak izleri de birbirine çok benzer.

Tek yumurta ikizlerinin tepkileri de birbirine çok yakındır. Aslında tek bir insanmış gibi hareket etme eğilimindedirler. Hatta henüz açıklanamayan bir sebeple aynı anda baş ağrısı çektikleri ve birbirleri ile paralel rahatsızlıklar hissettikleri tespit edilmiştir. Tek yumurta ikizlerinin zeka seviyesi de çoğunlukla aynı oranda çıkar.

Tek yumurta ikizlerine hamile olmak, çok iyi kontrol gerektiren bir durumdur. Çünkü ikiz bebeklerde bir çok risk vardır. Bu konuda yüksek riskli gebelik takibi yapan uzman doktorlardan mutlaka yardım almanız gerekmektedir. Erken doğum, düşük kilo ağırlığı, gebelik kaybı gibi. Bu yüzden hamilelik süreci içerisinde ikiz bebeklerin ve annenin kontrolleri çok sık yapılır.

Tek yumurta ikizlerinin hayatları boyunca birbirine çok yakın seçimler yaptığı ve birlikte olmasalar bile genellikle yetenekleri, hobileri ve hatta yetişkinlik çağında verdikleri kararlar bile birbirine şaşırtıcı derecede yakındır. Bu yüzden ikizlerin huyları aynı oldukları için birbirlerine uyum sağladıklarını görebiliriz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık