DOLAR: 4.72 TL
EURO: 5.50 TL

Oryantalin Sultanı Asena

13 Ekim 2016 Ekleme Saati: 14:15
453 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Farklı dans stili ile ilklere imzasını atan ve her daim kaliteyi dans ile buluşturan Asena dansöz kavramına yeni bir soluk getirdi.

Peki Asena Kimdir?

Yıllarca Almanya da yaşadıktan sonra Türkiye’ye kesin dönüş yapan Asena ülkesinde adından söz ettirerek birçok kişinin gıpta ile baktığı bir dans starı haline geldi. Birçok dünya starı ve devlet adamının karşısında sahne alan dansçı ayrıca dans hocalığı da yapmaktadır. Böylece sadece kendisine özgü olan birçok figürü birçok insana öğretme fırsatını da buldu.

Eğitimi

Asena Almanya da kaldığı dönemlerde üç yıl kadar bale eğitimi aldı. O dönemlerde kayak sporu ile de uğraşan dansçı Türkiye’ye kesin dönüş yaparak eğitim hayatını burada tamamladı. İyi derece Almanca ve İngilizce bilen Asena Türkiye de Marmara Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümü mezunudur. Bale eğitiminde kazandığı deneyimleri de dansına yansıtan Asena ayrıca atletik vücut yapısı ile de dikkatleri üzerine yakın zamanda çekmeyi başardı.

İlk Televizyona Çıkışı

Televizyona ilk çıkışı 1995 yıllında oldu. Öğrencilik dönemin de yaptığı bu projede Mustafa Topaloğlu onu ilk kez televizyon karşısına çıkardı. Show programında sahne alan Asena o dönemde yaşı ve öğrenci olması sebebi ile programda sadece 2 ay kadar çalışabilmiştir. Bu kısa dönemlik çalışmanın akabinde ise 1999 yılında tekrar televizyon izleyicisinin karşısında yerini aldı. Çeşitli Show programlarına katılan dansçı ayrıca çeşitli TV programlarında da yer aldı.

asena3

İlklere İmzasını Attı

Yıllarını dansa adamış olan oryantalin sultanı Asena sert çizgilerin hakim olduğu dans figürleri ile kısa sürede dikkatleri çekmeyi başardı. Sadece farklı dans stili ile değil aynı zamanda dans kostümleri ile de bir ilke imza attı. Onun giyim stili birçok dansöze örnek oldu. Kostümleri hala dilden dile dolaşmaktadır.

Ülkemizde meslek olarak görülmeyen dansözlüğü kaliteli bir meslek adı ile anılmasında öncü olan oryantal aynı zamanda bunu o zamanlarda Dans Federasyonu Başkanı olan Tolgahan Bey’in de katkısı ile oryantalin adı dans sporu olarak kabul edildi. Böylelikle dansözlük kaliteli ve saygın olan bir meslek adı altında birleşmiş oldu.

Tek müzik aleti ile nasıl dans edilebileceğini gösteren Asena kas titretme hareketi ve göğüs atma figürü ile hem sert hem de oldukça kıvrak olan uygulamalarını sahneledi. İlk sahneye çıktığı dönemlerden günümüze kadar ilgi ile izlenen Asena figürleri zihinlerde kazınan farklı bir dans çizgisidir.

Türkiye de ayrıca ilk oryantal dans jürisi olarak da yer alan Asena bu anlamda da bir ilke imzasını attı. Kostümü, dans figürleri, atletik vücut yapısı ve muhteşem ritim duygusu ile Asena oryantal dansına farklı bir anlam katarak yorumlayan ilk dansçı olma özelliğini de taşıyor. Asena dansını hala sergilemekte olup ayrıca dans hocalığı da yapıyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık