DOLAR: 3.97 TL
EURO: 4.90 TL

Bursa Sertifikalı Yangın Eğitimi

2 Kasım 2016 Ekleme Saati: 21:29
513 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasasına göre işyerlerinde verilmesi gereken eğitimlerden biri de yangın eğitimleridir. Yangın eğitimleri tüm personele ve acil durum ekibine verilmek zorundadır. Yasada işverenin yangınla mücadele ve tahliye işleri için, işyerinin büyüklüğü ve tehlike özellikleri dikkate alınarak eğitimli ve donanımlı yeterli sayıda kişiyi görevlendirmesi gerektiği belirtilmektedir. İşveren yangın ihtimaline karşı gerekli araç ve gereçleri sağlamak, eğitim ve tatbikatların yapılmasını ve eğitim almış kişilerin işletmelerde her an hazır bulunmasını planlamak zorundadır. Bu konuda cezai sorumlulukları bulunmaktadır. Bursa OSGB firmaları da iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri verdikleri işyerlerinde çalışanlara yangın eğitimleri de vermektedir.

OSGB’ lerde yangın eğitimlerini yangın eğitici sertifikası bulunan deneyimli uzman kişiler vermektedir. Tüm çalışanlara yönelik 2-4-6 saatlik yangın eğitimleri sonucunda katılımcılara belge verilir. Ancak Bursa sertifikalı yangın eğitimi 18 saat veya 30 saat sürmekte, eğitim sonunda sınav yapılmakta ve sınavda başarılı olanlara sertifika verilmektedir. Sertifikalar MEB onaylıdır. Genel yangın eğitimleri işletme bünyesinde verilir ve mavi yaka, beyaz yaka tüm çalışanlar bu eğitime katılır. İleri düzeydeki yangın eğitimlerine katılanlar ise acil durum eylem planı içinde yer alan acil durum ekibinde görev alır.

Yangın ani gelişen ve hızla yayılan bir olaydır. Henüz büyümeden müdahale edildiğinde bina ya da çalışanlar bir zarara görmeden sonlandırılır. Ancak gerekli önlem alınmazsa hızla yayılır ve işletme kullanılamaz hale gelebilir, çalışanlarda yaralananlar olabilir. Hatta ölümle sonuçlanan durumlar olabilir. Yangın eğitimi konuları ise yanma ve yangın bilgisi, yangın türleri, baca yangınları, yangın nedenleri, yangın yerindeki tehlikeler, söndürme aletleri ve kullanımı, yangınlarda doğru davranış, yangın güvenlik önlemleri ve kurtarma teknikleridir.

Gözetim OSGB olarak işletmelerde çalışanlara yönelik genel yangın eğitimleri ile sertifikalı yangın eğitimleri vermekteyiz. Ayrıca kurum yöneticilerine ve işverenlere, işyerinin özelliklerine göre yangın için alınması gereken önlemler konusunda, yangın sırasında söndürme ve tahliye yöntemleri konusunda danışmanlık hizmeti de vermekteyiz. Verilen eğitimler ve alınan tedbirler sonunda işyerleri çok daha güvenli çalışma alanları haline gelmektedir. Kazalar en aza inmekte ve doğal afet ve yangın gibi durumlarda can ve mal kaybı yaşanmamaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yukarı Çık