DOLAR: 3.92 TL
EURO: 4.84 TL

Milli Eğitimin Başarısı Gurur Verdi

7 Şubat 2017 Ekleme Saati: 18:00
2.374 kez görüntülendi

Milli Eğitimin Başarısı Gurur Verdi

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜĞDÜRLÜĞÜNÜN AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ KABUL EDİLDİ

Karapınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırlamış olduğu İlkokul Öğretmenlerinin Aile İçi Şiddete Maruz Kalan Bireyleri Tespit Etme Konusunda Eğitilmeleri Projesi AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından hibe verilmeye uygun görüldü.

3246 proje arasından desteklenmeye değer bulunan 81 proje arasına girme başarısını gösteren proje; öğretmenlerin aile içi şiddete maruz kalan öğrencilerin tespiti ve tedavisinde alacakları rol konusunda eğitilmeleri olarak belirlenmiştir.

Proje Koordinatörü İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami SAĞDIÇ, öğretmen ve yöneticilerin yurtdışında 5 günlük yapılandırılmış kursa katılacaklarını ifade etti.

Hibe desteği alan projenin amaçları ise şu şekilde sıralanabilir:

  1. a) Aile içi şiddete maruz kalan öğrencileri tespit edebilecek bilgi ve donanıma sahip öğretmenler yetiştirmek. Bu sayede okullarımızda aile içi şiddete maruz kalan öğrencileri çok daha hızlı tespit ederek gerekli tedbirleri almak ve eğitim ortamını hem şiddete maruz kalan çocuklar hem de diğer çocuklar için daha verimli kılmak.
  2. b) Aile içi şiddetle mücadele Anlamında İdareci- öğretmen- öğrenci- veli arasındaki eşgüdümü artırıcı politikaları ilçemizde geliştirmek. Aile içi şiddeti en geniş tanımıyla ele alarak şiddet uyguladığının farkında olmayan velileri, davranışlarının çocuk üzerindeki olumsuz etkileri üzerinde eğitmek.
  3. c) Aile İçi Şiddetle, Okul çapında topyekun bir mücadele yürütebilmek ve strateji oluşturmak için gerekli bilgi ve tecrübenin ilçemize aktarılmasını sağlamak
  4. d) İlçe çapında bir aile içi şiddetle mücadele stratejisi oluşturulmasının ön şartı olan konu hakkında eğitimli personele sahip olmak
  5. e) Sınıf öğretmenlerimizin öğrenme isteklerini geliştirerek onları çok daha araştırmacı ve sadece aile içi şiddet konusunda değil diğer eğitimle ilgili konularda farkındalıklarını artırmak, onlara Avrupa Birliği sürecinin getirdiği olumlu fırsatları göstermek. Öğretmenlerimizin kendilerini geliştirmeleri için onlara sunulan bu fırsatı değerlendirerek hareketliliğin ardından da kendilerini proje konusunda geliştirmekle ilgili aktivitelere katılacaklarını öngörüyoruz.
  6. f) Katılımcı öğretmenlerin yabancı dil yeterliliklerini geliştirmek.
  7. g) Katılımcı öğretmenlerin Avrupa Birliği ve diğer kültürlerle ilgili önyargılarını kırarak kültürel farkındalıklarını artırmak.
  8. h) Projeyi ülke çapında yayınlaştırarak aile içi şiddetin eğitim çağındaki çocuklara etkisi konusunda bir farkındalık yaratmak ve bu farkındalığın sonucu olarak aile içi şiddetin öğretmenler aracılığıyla tespit edilebileceğini ortaya çıkarmak.

Sonuç olarak çocukların maruz kaldığı aile içi şiddeti azaltmak, Proje kapsamında 36 öğretmen 2 akış halinde Portekiz’de 5’er günlük eğitim alacaklar. Projeye katılımcı gönderecek okullar ise şunlar:

  1. Yıl İlkokulu

Atatürk İlkokulu

Cumhuriyet İlkokulu

İsmet Büyükyaylacı İlkokulu

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu

Ticaret Borsası İlkokulu

TOKİ Yavuz Selim İlkokulu

 

---
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık