DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.48 TL

Neden Kaynaşamadık? Makamlar gelir geçer adamlık baki kalır.

21 Mayıs 2017 Ekleme Saati: 17:18
4.149 kez görüntülendi

Neden Kaynaşamadık? Makamlar gelir geçer adamlık baki kalır.

Kaynama Noktası

Suyun bile bir kaynama noktası vardır ve belirli bir sıcaklığa kavuşunca kaynamaya başlar. Bizim tabirimizle göbek atmaya başlar. Ama insan kaynama noktasına ulaştığında göbek atmaya başlarsa, adam hakkında düşüncelerimiz hemen değişir ve “Bu adam kafayı sıyırmış” deriz.

Malumunuz 19 Mayıs Gençlik ve spor bayramından hemen bir gün sonra, yani 20 Mayıs 2017 tarihinde, uzun süredir tekrarlanmayan, “Karapınarlılar Kaynaşma Günü” programı yapıldı. Hem eskiden yapılan programlar ile kıyasladık, hem de bu gün yapılan programın eksik ve güzel yanlarını tartıştık.

Hava soğuktu. Allah’ın hava şartlarına karışacak değiliz elbette. Ama havaların daha sıcak olduğu günlere isabet ettirilebilirdi. Mesela Ramazan Bayramı gibi. Hem katılım çok daha fazla olurdu, hem de etkinlik amacına hizmet ederdi. Bu programın hem soğuk günlere denk gelmesi, hem cumartesi gibi çoğu esnafın çalıştığı güne denk gelmesi, sizce rastlantı mı? Yoksa bilinçli yapılan bir şey mi?

Programa katılımın az olmasında tek olumsuz etken sizce sadece hava şartlarının soğuk olması mı? Yoksa zamanlamanın iyi olmaması mı? Duyuru ve ilanların yeterli duyurulduğu noktası ise ayrı bir konu. Duyurular sadece belediye amfisinden mi yapıldı? Davetiyeler kimlere gönderildi? Bilmiyoruz. “E gazetecisin araştır” diyenleri duyar gibi oluyorum. Araştırsak dahi boş. Gazetecileri  muhatap alan bir yönetim artık mazide kaldı. Kimsenin kimseyi tınladığı yok. Bir belediye Başkanı kürsiye çıkınca, basını yok sayar ve selamlama konuşmasında basının adını ağzına almaya ar ederse, kime neyi soracaksın? Basına saygı beklemek gibi bir lüksümüz yok. İşin garibi saygı duyup duymamalarını da önemsemiyoruz zaten. Zorlan kendimize “sayın basın” dedirtmeye heves değiliz. Bu sözler şahsımı bağlar. Diğer basın arkadaşlar ne düşünür, ben bilemem ve beni de ilgilendirmez zaten. Karapınar’da basın gücü yada birliği diye bir şey zaten kalmadı. Ne zaman o adı cemiyet olan ama gerçekte dernek olan (gazeteci kimliği ile Bilmem kaç kişi kaldı) birliği, piyasaya sürdük, Karapınar’da gazetecilik birliğini işte o zaman öldürdük. Biz birliği iyi niyetle ve hayırlara vesile olsun, kalemimiz güzellik adına kullanılsın, silah değil çiçek yapılsın düşüncesi ile kurmuştuk. Ama düşündüğümüz gibi işlemeyince, şahsım adına ben, ayrılmayı uygun gördüm ve ayrıldım. İyi ki de ayrılmışım. En azından içim rahat.

Şimdi Belediye Başkanlığı bir facebook hesabı açtı. Ne var ne yok kendi kendilerinin haberini yapıp bilgilendirme yapıyorlar. Basına da ihtiyaçları kalmadı. Onlar öyle olur sanıyorlar.Bir facebook hesabı ile halkı bilgilendirmek yeterli olmaz. Basını a partilisi de takip eder, b partilisi de takip eder. Ama siz, “bizi takip edenler bize yeter” diyorsanız sözümüz yoktur. Kimse kendini bulunmaz Hint kumaşı sanmasın ve kimse kendisine verilen yetki ile kendini kral sanmasın. Siz yine abimiz kardeşimiz olarak kalmayı deneyin. Makamlar gelir geçer adamlık baki kalır.

Netice konuyu dağıtmayalım. “Karapınar’lılar Kaynaşma Günü” neden az katılım ile gerçekleşti. Bunun eksikleri nelerdir, güzel yanları nelerdir.

  1. En başta katılımın az olması masrafında az olması anlamına geliyor. E liderlerimiz de zaten Belediyenin hakkını çarçur eden liderler değiller. En azından ben böyle düşünüyorum.
  2. Program günü bile halk bana özelden yazıp soruyor. “Abi program yerine araç kaldırılıyor mu?” Belediye yetkililerine sorduk, ilan ettiklerini söylediler. Demek ki hopörler ilanı yeterli olmamış. Basın bu duyuruyu ücretsiz yapardı. Siz muhatap almasanız da, basın hizmeti muhatap alır.

3.Cumartesi günü olması, çalışan esnaf ve kalfalarının katılımını olumsuz etkiledi. Niye pazar değil de Cumartesi yapıldı diye halk sorsun. Belki cevap verirler.

  1. Dağınık bir yerleşim tasarlanmış. Kim nerde belli değil idi. Protokol halk ile kaynaşmadı. Herkes kendi misafiri ile kaynaştı.

Basın mensuplarının çoğu yoktu. Musa abi ile ben vardım. Diğer arkadaşlar neden katılmadı bilmiyorum ama herhalde işleri vardır ondan gelememişlerdir diye düşündüm.

Ama her şeye rağmen, iyi niyetle yapılan bir programdı. Azcık “ben bilirim” ayaklarından çıkıp milletten fikir alsalar daha güzel olur bence. Yine de sebep olanlardan Allah razı olsun. Ben halisane duygularım ile düşüncelerimin bir kısmını paylaştım. Fitneye fesada fırsat vermemek adına.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık