DOLAR: 4.72 TL
EURO: 5.50 TL

Babaoğlu Baba Çıktı, Çiftçimizle Gurur Duyduk

29 Aralık 2017 Ekleme Saati: 18:40
1.499 kez görüntülendi

Babaoğlu Baba Çıktı, Çiftçimizle Gurur Duyduk

BABAOĞLU BABA ÇIKTI

Ak Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, 2017 Aralık ayı başında, TBMM, Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyon Başkanı oldu. Bu görevi daha önce Ak Parti Karaman Milletvekili Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk yürütüyordu.

TBMM, Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyon Mehmet Babaoğlu, ilk toplantısını, Tarım denilince akla gelen ve bilinçli tarımda lider konumunda olan Konya Karapınar ilçesinde yaptı. Bölgesel divana, Mehmet Babaoğlu başkanlık ederken, divanda yer alan diğer isimler şöyle oldu. Konya Orman Bölge Müdürü Muhammet Çolak, Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, Devlet Su İşleri 4. Bölge Müdürü Birol Çınar, Konya İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Ak Parti Karapınar İlçe teşkilat Başkanı Nadi Tartan yaptı. Karapınar Belediyesinin ev sahipliği yaptığı programa, katılımlarından dolayı misafirlere ve katılımcı çiftçilere hoş geldiniz diyen Tartan, “Çiftçilerimizin ve tarım sektörünün muhakkak ki sorunları var. Çiftçinin sorunlarını dinleyerek aza indirmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak üzere çiftçi ile bir araya gelen bu komisyonun çalışmalarında başarılar diliyoruz ve programda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka geçti ise Yaka, Doğal gazın nihayet Karapınar’da hizmet vermeye başladığını ve Enerji Bakanımızın sözünü tuttuğunu ve Karapınar’lıya verdiği değeri gösterdiğini söyledi.

Daha sonra Mikrofona geçen Ak Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Karapınar’ın bilinçli çiftçilikte bir model olduğunu ve bu modeli Türkiye genelinde örnek alınması gerektiğini söyledi. Babaoğlu, bu gün mikrofon çiftçide olacak, bu biz sizi dinleyeceğiz, sorularınıza cevap vermeye çalışacağız, dilek ve temennilerinizi not alıp üzerinde gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.

Gelen soruların çok bilinçli ve kültürlü olması, Konuşmacı misafirleri şaşırtırken, İlçe Belediye Başkanı Mehmet Yaka’yı gururlandırdı. Zaman zaman hükümeti eleştiren ve çiftçinin mağdur edilmesine tepki veren vatandaşa, Babaoğlu, “İşte sizden istediğim budur. Bizi ve yanlışlarımızı bize gösterin ki, daha doğru hizmet verelim. Biz eleştirilmeye her zaman açık bir hükümetiz” dedi.

Vatandaş sordu, başta Mehmet Babaoğlu olmak üzere, divan üyeleri not etti ve cevap verdi.

Gelen sorular arasında, İcralık hisseli tarlaların diğer hisse sahiplerini mağdur ettiği, TMO da randevu sisteminin çiftçiyi mağdur ettiği ve ürününün değerini kaybettiği, genç çiftçi desteklerinin gerçek çiftçilik yapacaklara verilmesi, Medaş tarafından çok mağdur olunduğu, medaş enerji nakil şebekesinin yetersizliğinden dolayı, çiftçi sık sık mağdur olduğu ve zarara uğratıldığı, trafo hırsızları yüzünden milletin her yıl iş bitiminde trafolrı söküp evlerine götürmek zorunda kaldıkları ve her söküm takımın bir maliyet olduğu, trafo hırsızlarının yakalandığı halde serbest kalmasının yanlış olduğu, cebinde parası olanın çiftçiye ait hazine yerlerini kiraladığını ve köylüye yazık edildiği, Çiftçinin tarlasına kuyu kurdurmak için hülle yapılmak zorunda kalındığı ve kaçak kuyuya çanak tutulduğu, tarım danışma hattının açılması gibi sorular gündeme geldi

Karapınar  havzasında Mavi Tünel projesini yaşamak istiyoruz diyen çiftçiler, yer altı su seviyesinin yükseltilmesinin, sadece tarım ekonomisin katkısından ziyade, su seviyesinin düşmesi ile tetiklenen obruk artışına da dur demesi bakımından önem arz ettiği konuşuldu. Mehmet Babaoğlu konunun üzerinde hassasiyetle duracaklarını ve bu sorunun bir an önce çözülmesi için gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi

 

 

Çiftçi Malları Koruma kaldırılsın mı sorusuna salonun çoğu destek verirken, Milletvekili Babaoğlu, Türkiye genelinde çiftçilerin, çiftçi malları Korumanın gerektiği gibi çalışmadığı ve kaldırılmasını istedikleri görüşü ağır basıyor dedi.

Küpe ve aşı ücretleri tamamen kaldırılacak sözünü de veren Babaoğlu, şu an temsili bir rakamın alındığını ve tamamen kaldırılacağını söyledi.

Geleceğin yatırımı Lisanlı depo olduğunu da dile getiren Babaoğlu, “Yatırım için lisanslı depo işine giren kazançlı çıkacaktır.

Karapınar Ziraat odası ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu hocanın da katkıları ile Karapınar çiftçisi azimli çalışmaları ile Tarım alanında zirveye oturmuştur” dedi.

Konya Orman Bölge Müdürü Muhammet Çolak ise, Karapınar’da en kısa sürede bir orman çalışmasını yapılması için iklim çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

 

Mehmet Okuyucu /DHA- KONYA / Karapınar

---
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık