DOLAR: 4.71 TL
EURO: 5.53 TL

Süt Üreticileri Birliğinden Hayvancılık üzerine Büyük Program

6 Aralık 2017 Ekleme Saati: 10:55
1.566 kez görüntülendi

Süt Üreticileri Birliğinden Hayvancılık üzerine Büyük Program

Karapınar’da Hayvancılıkta üretimin artırılması, hayvan refahı ve antibiyotik direncinin önlenmesi konulu seminer, Karapınar Süt Üreticileri Birliği sosyal faaliyet salonunda gerçekleşti. Program, Hollanda Büyük Elçiliği Tarım Müşaviri Jacob Satter, Eşi Türk olan Hollanda Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Erik Westsstrate, Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Bayar, Karapınar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Kemal Yaşar Yükseler ve Konya DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Edip Yıldız tarafından ortaklaşa organize edildi.

Hollanda Büyük Elçiliği Tarım Müşaviri Jacob Satter, Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Bayar, Karapınar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Kemal Yaşar Yükseler ve Konya DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Edip Yıldız’ın konuşmacı olarak katıldığı program, süt üreticileri tarafından yoğun ilgi ile takip edildi. programa katılan değişik ülkelerden insanlar olduğu için yabancı dil anlatımı amaçlı özel tercüme hizmeti verildi.

Kemal Yaşar Yükseler’in açılış konuşmasını yaptığı programda, Konya ve bölgede sığır yetiştiriciliği konusunda bilgiyi ise Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Edip Yıldız sundu. Karapınar’ın, bölgede, hayvan yetiştiriciliğinde lider olduğunu söyleyen Yıldız, “Konya Hayvancılığın Başkentidir. Karapınar üreticisi ise tarım ve hayvancılıkta bilinçli üretimde, son yılların en başarılı üreticisi unvanını koruyor. artan buzağı ölümlerine dikkat çekerek ve konuya  önem vererek 2018 yılını buzağı yılı olarak ilan ettik” dedi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Bayar ise “Konya denilince akla tarım gelir. İnek yetiştiriciliğinde Hollanda’dan buralara gelen siz değerli konuklara ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Ev sahibi konuşmalarını yapan bir diğer başkan ise, Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka idi. Karapınar’ın son yıllarda değişik alanlarda isminden bahsettirdiğini söyleyen Yaka, “Karapınar, tarım ve hayvancılıkta yıllardır merkez. son yıllarda ise, enerji üssü olarak ilan edildi, Güneş enerjisi, Kömür Termik santrali çalışmaları sayesinde, enerji üretiminde marka oluyoruz. Karapınar insanı gelişmeleri yakından takip eden ve bilinçli bir toplumdur. Dünyanın gözü Karapınar’ın üzerinde dönüyor. biz de bu gelişmelere ayak uydurmak için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz. Hayvancılık sektöründe, bilgi alış verişi amaçlı yapılan bu güzel programı tertip edenleri tebrik ediyor, programa katılan yerli ve yabancı katılımcılara da hoş geldiniz diyorum” dedi.

Hollanda Büyük Elçiliği Tarım Müşaviri, Jacob Satter ise hollandalı çiftçilerin hayvan refahına bakış açısını ve refahının önemini anlattı.

program sonunda, karşılıklı soru cevap şeklinde bilgi alış verişi yapıldı. Program Karapınar kültürü ile yapılan yemek ikramı ile son buldu.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık