DOLAR: 4.72 TL
EURO: 5.50 TL

İlaçlamada Varılan Son Nokta, Ziraat Odası Aracılığı İle Karapınar’da

4 Nisan 2018 Ekleme Saati: 20:02
1.860 kez görüntülendi

İlaçlamada Varılan Son Nokta, Ziraat Odası Aracılığı İle Karapınar’da

Karapınar Ziraat Odası, Çiftçiye ilaçlama konusunda destek amaçlı yine bir hizmet alımının önünü açtı. Bir gidişte 36 metre genişliğinde alanı, ürüne zarar vermeden ilaçlayabilen iş makinesini kiralayarak çiftçi için, zaman, ekonomi ve ilaç sarfiyatına karşı menfaat sağlamış olmayı düşündüklerini söyleyen Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, “Karapınar çiftçisi, yeniliğe açık ve bilinçli tarım alanında zirvede yerini aldı. Karapınar Çiftçisinin bu yönünü bilen tarım aletleri imalatçıları, iş makinelerini ilk Karapınar ile tanıştırmayı hedefliyorlar” dedi.

Çiftçinin bu hizmet ile tanışabilmesinin ekonomik olarak çok zor olduğunu söyleyen Üner, “Maliyet olarak bu ilaçlama makinesi çok pahalı. Çiftçilerimizi ekonomik külfete sokmadan, hizmet alımı kiralama sistemi ile bu ilaçlama makinesini çiftçimizin hizmetine sunduk. Dekarını 9 TL ilaçlayacak olan makineyi Biz Ziraat Odası olarak kiraladık. Bu hizmetten faydalanmak isteyen çiftçilere tanıtımını yaptık” dedi.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu ise “Ürüne zarar vermeden ilaçlama yapmak için ideal olarak tasarlanmış olan bu iş makinesi, Karapınar çiftçisi için hiçte yadırganacak bir iş makinesi değil. Ben inanıyorum ki, şahıs bazında birileri bu makineyi alacak olursa bu Karapınar olur. Çünkü Karapınar çiftçisi ekmek yediği çanağa hürmet eden bir karaktere sahiptir. Toprağını seven ve toprağa hizmet etmekten gurur duyan bir yapıya sahip olan Karapınar’lı, yakın bir gelecekte bu makineyi alarak, ürününe verdiği önemi gösterir” dedi.

Çiftçiler ile soru cevap şeklinde yapılan tanıtımda, çiftçilerden Ahmet Yazar, “İlaçlama bedelinin daha ucuz yapıldığı takdirde, bu makine rağbet görecektir. Karapınar halkını bu hizmet ile tanıştırdığınız için Başkanımıza ve yönetimine teşekkür ederiz” dedi.  

Makinenin özellikleri, 36 metre genişliğinde ilaçlama yaparak ilerleyebiliyor. 2 metre üzerindeki ürünlere dokunmadan yukarıdan ilaçlama yapabiliyor. 5 tonluk tankı ile bir parsele yakın araziyi ilaçlayabiliyor. İlacı hava ile inceleterek bitkiye tam teneffüs etmesini sağlıyor.

---
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık